Belastbaarheid van aandelen

De meerwaardebelasting op aandelen is op heden een heet hangijzer bij de regeringsonderhandelingen. Om onze begroting in evenwicht te krijgen lanceerde formateur Bart De Wever het idee om een meerwaardebelasting van 10% op aandelen te heffen. Waar de overige partijen hier geen graten in zien, is dit voor de MR van Georges-Louis Bouchez absoluut geen optie. Het is dan ook eens interessant om te kijken hoe inkomsten uit aandelen op heden belast worden in ons land. 

Ondanks dat er in ons land talrijke belastingen op vermogens bestaan, is er in principe op heden geen meerwaardebelasting op aandelen, op voorwaarde dat de verrichting kadert binnen een normaal beheer van het vermogen. Indien de fiscus echter van oordeel zou zijn dat er wordt gehandeld als een ‘professionele trader’ kunnen de winsten wel als beroepsinkomen worden belast. Daarnaast zal er ook een meerwaardebelasting worden geheven bij de verkoop van een aanmerkelijk belang van een Belgische onderneming aan een buitenlandse vennootschap. Zo zal diegene die meer dan 25% van de aandelen van een binnenlandse vennootschap verkoopt aan een buitenlandse vennootschap belast worden tegen een tarief van 16,5%.

Waar ons land in principe geen belasting kent op de meerwaarde bij verkoop van aandelen, geldt er wel een belasting op dividenden. Deze wordt de roerende voorheffing genoemd. Het standaardtarief hiervan bedraagt 30% en deze belasting zal rechtstreeks aan de bron worden ingehouden, zijnde bij de onderneming die het dividend uitbetaalt.  De eerste schijf van 800 EUR zal vrijgesteld worden van roerende voorheffing, hetgeen per belastingplichtige een voordeel van 240 EUR oplevert. Let op, deze wordt niet automatisch toegepast. Men zal deze zelf moeten terugvorderen via de belastingaangifte. In specifieke situaties zal er sprake zijn van een verminderd tarief van 15% of 0%. Hierbij valt de denken aan dividenden van VVPR-aandelen voor kleine vennootschappen (het VVPR bis regime) of dividenden uit bepaalde gereglementeerde vastgoedvennootschappen.

Daarnaast kent ons land ook een taks op beursverrichtingen (TOB). Dit is een belasting die wordt geheven op transacties in financiële instrumenten, waaronder aandelen. Deze taks wordt geheven bij de aankoop en verkoop van beursgenoteerde effecten. Het tarief hiervan varieert afhankelijk van het type effect en zal doorgaans 0,35% bedragen voor aandelen, met een maximumbedrag van 1.600 EUR per transactie.

Indien u vragen heeft omtrent dit topic, aarzel dan zeker niet om ons te contacteren

Related Posts